AYKUT KENCE EVRIM KONFERANSI

.

     Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji ve Genetik Topluluğu tarafından 16. kez düzenlenecek olan Aykut Kence Evrim Konferansı (AKEK), ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde eş zamanlı sunumlar halinde A Salonu (Akademik Salon) ve Kemal Kurdaş salonu (Genel Salon) olmak üzere iki salonda yaklaşık 2000 kişinin katılımıyla gerçekleşmektedir. Ülkemizin ünlü evrimsel biyologlarından olan ve evrim karşıtlığına karşı yıllarca mücadele veren Aykut Kence’nin onuruna vefatından sonra ismini verdiğimiz konferansımız, kendi ülkemizden ve farklı ülkeden konuşmacıların katılımıyla evrim ve evrim teorisi kavramlarını ve arasındaki ilişkiyi halka anlatmayı ve evrim hakkında doğru bilinen yanlışları düzeltmeyi amaçlamaktadır. 

        Günümüz dünyasında evrim konusu farklı yerlere çekilmeye çalışılsa da AKEK hiçbir siyasi ideolojiyi ve şahsi inancı hedef göstermeden ilerlemeyi amaçlamıştır. Kültürel evrim, paleontoloji, adaptasyon genetiği, sentetik biyoloji, viroloji ve temel evrim mekanizmaları gibi birçok çeşitli konunun anlatıldığı genel salonumuzda konuşmacılarımız genel kitleye hitap edecek düzeyde evrim anlatmaktadır. Kemal Kurdaş Salonu’nda gerçekleşen yabancı sunumlar ise eş zamanlı çeviri ile gerçekleştirilmektedir. Akademik Salon’da ise konuşmacılarımız son dönemde çalıştıkları konular ve projeler üstünde durmaktadır. Bu salonumuz ise tamamen İngilizce sunumlardan oluşmaktadır.

Primat Evrimi
Primat Evrimi

press to zoom
AKEK tasarımları
AKEK tasarımları

press to zoom
AKEK Tasarımları
AKEK Tasarımları

press to zoom
Primat Evrimi
Primat Evrimi

press to zoom
1/5

        Korona döneminde yüz yüze gerçekleştiremediğimiz 15. Aykut Kence Evrim Konferansı ekibimizce online olarak gerçekleşmiştir. Bu süreçte birbirinden değerli hocalarımızın sunumları YouTube kanalımız üzerinden yayınlanmış ve canlı yayında soru-cevap etkinliği düzenlenmiştir.     

     

           

        İstanbul Üniversitesi’ni bitirmesinin ardından 1968 yılında NATO bursu kazanan Aykut Kence; Stony Brook, New York Eyalet Üniversitesi’nde Prof. Dr. Robert Reuven Sokal danışmanlığında doktorasını yapmaya başladı. Bu sırada lisans yıllarında birlikte araştırma gruplarına katıldığı arkadaşı Meral Kence ile evlendi. 1968’de başladığı “Karasineklerde (Musca domestica L.: Diptera: Muscidae) Etolojik İzolasyon ve Eşeysel Davranışların Kalıtsal Denetimi” isimli doçentlik tezi 1979’da Ankara, ODTÜ’de görev yaptığı sırada yayınlandı. Stony Brook’taki doktora sürecini 1 yıllık doktora sonrası araştırmacılık ile sürdürdü. 

29 yaşında iken ülkeye geri dönme kararı alan Aykut Kence, Türkiye’ye dönene dek böcek modelleri kullanarak popülasyon genetiği çalışmıştı, Türkiye’ye döndükten sonra da popülasyon genetiği ve evrimsel biyoloji alanlarında çalışmalarını sürdürdü. Sirke sineği, karasinek, nohut, insan, keçi gibi farklı türlerde genetik çeşitlilik ve evrimsel dinamikleri inceledi. 1974 yılında öğretim görevlisi olarak geldiği ODTÜ’de 1975-1980 yılları arasında, yardımcı doçent unvanı ile göreve devam etti. ODTÜ’de Biyoloji öğrencilerinin 90’lı yıllarda düzenlediği küçük çaplı evrim seminerlerinin büyütülüp ulusal hale gelmesi için öğrencilere destek oldu. 2005 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Ulusal Evrim Konferansı” 2014 yılında, ölümünün ardından, “Aykut Kence Evrim Konferansı” adıyla değiştirildi. ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu tarafından sansürsüz bilimi savunan ve her yıl katılımcılarına evrim gerçeğini anlatan Aykut Kence Evrim Konferansı, Aykut Kence’nin hatırasını yaşatmaktadır.

       AKEK hakkında daha fazla bilgi alabilmek için websitesini ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarından bilgi alabilirsiniz.

        Aykut Kence Kimdir?

       Aykut Kence, 27 Ağustos 1946 tarihinde İstanbul’da doğdu. Çocukluğunu ve  gençliğini İstanbul’da geçiren Aykut Kence, eğitimine 1953 senesinde Karaahmet  Paşa İlkokulu’nda başladı. 1958’de Şehremini Ortaokulu’na ve 1961 yılında Türkiye’nin en köklü liselerinden biri olan, Fatih’teki Pertevniyal Lisesi’ne gitti. 1964 yılının sonbaharında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesine başladı. Burada zooloji  ve botanik eğitimleri aldı. İstanbul Üniversitesinde aldığı eleştirel düşünce temelli eğitim, Türkiye’de evrimsel biyoloji ekolünün temellerini atan akademisyenlerden biri olmasında büyük rol oynadı.

      Kence’nin hayatına büyük etkisi olan bir diğer konu şüphesiz üniversitedeki  arkadaş grubu ile katıldığı arazi etkinlikleri idi. Bölümde laboratuvarların haricinde hafta sonları mutlaka civara yakın Adalar, Yalova, Çamlıcalar, Yakacık, Sarıyer,  Küçük Çekmece gibi yerlere günübirlik arazi keşif gezilerine gitmek zorunlu tutuluyordu. Başarılı öğrencilerden oluşan bir grup öğrenci, bilimsel keşif gezileri  (ekskürsiyonlar) ile gözlem yapabilme pratiklerini geliştiriyorlardı.

  • Facebook - Gri Çember
  • Heyecan - Gri Çember
  • Instagram - Gri Çember
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Kaynakça

Tezcan, A significant loss from the world of biology and entomology: Prof. Dr. Aykut KENCE (27 August 1946-1 February 2014). Türkiye Entomoloji Bülteni, 4 (4): 259-268. 

https://bilimvegelecek.com.tr/index.php/2014/03/01/aykut-kenceyle-universite-yillari/ (Prof. Dr. Mehmet Sakınç) (Prof.Dr.Mehmet Sakınç)

http://bilimveaydinlanma.org/content/images/pdf/mdt/mdtc2s2/aykut-kencenin-izinde-bilim-emekcileri-ne-yapmali.pdf

Gökmen, İ.G., Birgül, O., Kence, A., Gökmen, A. (1995). Chernobyl radioacti- vity in Turkish tea and its possible health consequences. Radioanalytical and Nuclear Chemistry, 198, 487-497.

Peker, D., Cömert, G., Kence, A. (2010). Three decades of anti-evolution campaign and its results: Turkish undergraduates’ acceptance and un- derstanding of the biological evolution theory. Science and Education, 19, 739-755.

Somel, M., Somel, R.N.Ö., Kence, A. (2007). Turks fighting back against anti-evolution forces, Nature, 445, 147.

Kence, (2006) Türkiye Balarilarinda Genetik Çeşitlilik Ve Korunmasının Önemi, Uludağ Arıcılık Dergisi

Kandemir, İ., M. Kence, W. S. Sheppard & A. Kence, 1998. “Characterization and conservation of Honeybees (Apis mellifera) in Turkey, 115”. Proceedings of the XVIIIth International Congress of Genetics (10-15 August 1998, Beijing, China).