DSC_1739.jpg

Aykut Kence Evrim Konferansı

Evrim kavramı biyoloji alanında canlıların nesilden nesile genetiklerinde değişime uğrayarak çeşitli özellikler kazanması olarak açıklanabilir.

Türkiye’nin en önemli bilim insanlarının desteğini arkasında bulunduran AKEK’in, organizasyon komitesini ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu üyeleri oluşturur. Bir öğrenci oluşumu olmasına rağmen AKEK hiçbir zaman profesyonellikten ödün vermeden ilerlemiş ve ilerlemeye devam edecektir. Önceki ismi Ulusal Evrim Konferansı olan etkinliğimize sevgili hocamız Prof. Dr. Aykut Kence’nin vefatından sonra anısını yaşatmak adına kendi ismi verilmiştir.

Aykut Kence Evrim Konferansı, Türkiye’de evrim ve evrim teorisi kavramlarını ve arasındaki ilişkiyi halka anlatmayı, çoğunluğu öğrenciler tarafından oluşturulan bu kitleye doğru bilinen yanlışları düzeltmeyi ve en son elde edilen bilimsel verileri sunmayı hedef alan bir organizasyondur. Günümüz dünyasında evrim konusu farklı yerlere çekilmeye çalışılsa da AKEK hiçbir siyasi ideolojiyi ve şahsi inancı hedef göstermeden ilerlemeyi amaçlar.

İlk başlatıldığı zamandan beri her sene bir önceki konferansı geride bırakarak ilerlemeye devam ederek dinamik yapısını koruyan AKEK, bu sene 15.'si için daha hızlı ve çalışkan bir biçimde geliyor ve daha da iyisini başarabileceğimizi bilerek Türkiye’de ve Dünya’da önemli çalışmalara imza atmış birçok değerli bilim insanını AKEK altında bir araya getirerek zengin bir ortamla daha da büyümeyi hedefliyoruz.