book1.png

Okuma

 

 

Atölyesi

        Okuma Atölyesi: Üçlü Sarmal 

        ODTÜ Biyoloji ve Genetik topluluğu, okuma atölyelerinin ilkini Richard Lewontin’in Üçlü Sarmal kitabı ile yaptı. Dört oturumdan oluşan okuma atölyemiz Meriç Erdolu’nun yürütmesi ile gerçekleştirildi.

        Kitapta genel olarak genetik ve çevrenin organizmayla ilişkisi anlatılmaktadır. Okuma atölyesinde de bu konseptler üzerinden dinleyicilerimizin de katkı ve sorularıyla zenginleşen tartışmalar yapılmıştır.

        Üçlü Sarmal Kitabının Bölümleri:

        1) Gen ve Organizma:

        Genler ve organizma ilişkisinin incelendiği bu bölümde genetik materyalin organizma gelişiminde oynadığı rolü ve yeterli olup olmadığı tartışıldı.

        2) Organizma ve Çevre:

        Kitabın ikinci bölümünde organizmanın çevreyle ilişkisi incelenmekte. Atölyemizde de önce çevrenin tanımı üzerine konuşuldu, daha sonra ise canlıların çevresiyle etkileşimlerine örnekler verildi. Çevredeki değişimlerin popülasyonlara etkisi doğal seçilim çerçevesinden değerlendirildi. 

        3) Parçalar ve Bütünler, Nedenler ve Sonuçlar:

        Atölyemizin bu oturumunda birinci bölümde başlayan genetik materyalin yeterliliği hakkındaki tartışmamız, proteinlerin görev ve sentezine değinilerek devam etti. Buna ek olarak doğada ve tarihte görülen örüntülerde sebep sonuç ilişkileri konuşuldu.

        4) Biyoloji Araştırmalarında Tutulacak Yönler:

        Atölyemizin son oturumunda yapılan önemli görülen çalışmalara değinildi ve önceki bölümlerde konuşulanlar moleküler biyoloji ve genetik çerçevesinde değerlendirildi. Meriç Erdolu’nun kitap önerileriyle atölyemizi noktaladık.

        Atölyemiz bu dönem yine Meriç Erdolu'nun moderatörlüğünde yeni bir kitapla devam edecektir. Yeni kitabın adı ve atölye tarihlerini takip edebilmek için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalmayı unutmayın.

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
0001183_uclu-sarmal.jpeg
Okuma Atölyesi Afişi
Okuma Atölyesi Afişi

press to zoom
Okuma Atölyesi Afişi
Okuma Atölyesi Afişi

press to zoom
Okuma Atölyesi Afişi
Okuma Atölyesi Afişi

press to zoom
Okuma Atölyesi Afişi
Okuma Atölyesi Afişi

press to zoom
1/4